Setkáváme se v přímém přenosu s příběhem starosty, který nám ukazuje, jak neochotně někteří starostové přistupují k alternativním způsobům financování svých měst.
Starosta města, o kterém mluvíme, je velmi silně orientovaný na využívání dotací. Dokonce se s ním nedá diskutovat o jiných způsobech financování, protože podle něj jsou dotace jedinou cestou, jak financovat projekty v městě.
Nyní se může zdát, že to není problém, když město získá dotaci, aby mohlo provádět potřebné investice. Nicméně výše uvedené příklady ukazují, že neefektivní využití dotací může vést k větším problémům. V obci Starý Plzenec a obci Petrovice byly dotace vráceny kvůli nedodržení lhůt, neefektivnímu využití a dalším chybám.
Je třeba si uvědomit, že dotace jsou pouze jedním z mnoha zdrojů financování a nejsou vždy nejlepší volbou. Pokud město spoléhá výhradně na dotace, může se stát, že se nedostatečně zaměří na jiné zdroje financování, jako jsou například půjčky, sponzoři, crowdfunding a další. To může vést k nemožnosti dokončit projekt, pokud dotace selže.
Starostové by měli být otevřeni alternativním zdrojům financování a vždy by měli zvážit, co je nejlepší pro své město. Pokud se budou spoléhat pouze na dotace, mohou se vystavit zbytečnému riziku a neuspějí při naplňování svých plánů.
Co se stalo?
Obec Starý Plzenec, která v roce 2016 obdržela dotaci na rekonstrukci místního zámku v hodnotě 4 miliony korun. Nicméně kvůli několika závažným chybám při zadávání veřejné zakázky a nedodržení lhůt musela obec projekt předčasně ukončit. Výsledkem bylo, že obec musela vrátit 2,5 milionu korun z celkové dotace a zbytek financování musela zajistit z vlastních zdrojů.
Obec Petrovice v okrese Brno-venkov, která v roce 2017 získala dotaci na revitalizaci místního rybníka v hodnotě 2,8 milionu korun. Nicméně kvůli nedostatku prostředků na dokončení projektu a získání potřebných povolení byla stavba opuštěna a dotace musela být vrácena. Tyto případy ukazují, že i když jsou dotace pro města cenným zdrojem financování, jejich neefektivní využití nebo nedostatečná příprava projektů může vést k neúspěšnému využití těchto prostředků.
Podle informací Ministerstva pro místní rozvoj se v roce 2020 vrátilo zhruba 460 milionů korun kvůli nedodržení podmínek v průběhu staveb projektů. Tato částka představovala asi 10 % z celkového objemu poskytnutých dotací v této oblasti. Nejčastějším důvodem pro vrácení dotací bylo nedodržení termínů a plánů staveb, nedostatečná kontrola kvality a nedostatečné množství finančních prostředků pro dokončení projektu.
Je třeba projekty a architektonické studie provádět s rozumem, udržitelné a reálné.
Tým SNKNB.